Korzyści Zdrowotne z Jazdy na Rowerze

Jazda na rowerze jest bardzo popularną formą wysiłku wytrzymałościowego (tlenowego),który jest zalecany dla osób o małej wydolności lub z określonymi schorzeniami uniemożliwiającymi np.trening biegowy.
Jadąc na rowerze po płaskim terenie z prędkością zbliżoną do biegu zużywamy o połowę mniejszą ilość energii.
Pozycja kolarska zapewnia rozłożenie na cały aparat ruchowy sił rozwijanych podczas jazdy.
Masa ciała kolarzy na rowerze stosunkowo równomiernie rozkłada się na kierownicę ,siodełko i pedały, a siły przekładane są w kilku punktach:dłonie, łokcie,miednica i stopy.Duże znaczenie podczas jazdy na rowerze ma to ,że 32-59% czasu obrotów pedałami mięśnie kończyn dolnych znajdują się w stanie rozluźnienia .Kolarstwo stawia największe wymagania dla pracy układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.Efektywnym sposobem treningu doskonalącym pracę układu krążenia jest wysiłek w strefie przemian tlenowych(HR 130-160 uderzeń na minutę).
Trening zdrowotny prowadzi do wzmocnienia pracy serca ,obniżenia ciśnienia,tętna ,zwiększenia możliwości wydatkowania energii,zwiększenia kondycji i poprawy tolerancji wysiłkowej (np. w chorobie wieńcowej).

Zaleca się dwie – trzy sesje treningowe tygodniowo nie przekraczające 40-50 minut jazdy.
W dziewiątym tygodniu jazdy zaleca się dystans 10-18 km przy 70-80% HR max.
W bólach krzyża ,kifoza młodzieńcza ,niestabilność kolan,chorobach goleni, stawów skokowych i stóp zalecana jest także jazda na rowerze .Należy jednak regulować wysokość siodełka i kierownicę .Np.w chorobie Scheurmanna siodełko ustawia się nisko a wysoko kierownicę .Dla osób o niskiej wydolności , otyłych z przewlekłymi chorobami metabolicznymi(schorzenia cywilizacyjne), którym należy zwiększać dawkę aktywności fizycznej , jazda na rowerze jest jak najbardziej wskazana.
Przeciwwskazania do jazdy na rowerze obejmują duże wady wzroku, zaawansowana ciąża, niestabilność układu krążenia ,zaburzenia równowagi oraz duże zmiany zwyrodnieniowo-zniekształcające stawów.
Jazda na rowerze nie wymaga wyjątkowych umiejętności i jest skutecznym środkiem osiągania celów prozdrowotnych.
 

Lek.med. Jolanta Siwek
Specjalista medycyny sportowej, dzięcięcej i rodzinnej
Poradnia Medycyny Sportowej
ZOZ SALUS Ostrzeszów