Nordic Walking (NW) oznacza dosłownie wędrówki nordyckie.
Powstał w Finlandii w połowie lat dwudziestych XX wieku.
Fińscy biatloniści potrzebowali urozmaicić trening letni poszukiwali formy ruchu,która zastąpi bieg narciarski.
Nordic Walking jest połączeniem marszu z techniką odpychania od podłoża za pomocą specjalnie przygotowanych kijków.
Dzięki NW można trenować i utrzymywać w dobrej kondycji praktycznie całe ciało.
Dbamy o serce, które pracuje bardzo intensywnie, wzmacniając więc układy sercowo-
-naczyniowe, oddechowy wskutek zwiększonej wentylacji. Obciążenie układu krążenia
i oddechowego jest nieco większe niż podczas zwykłego marszu bez kijków. Aktywność mięśni szkieletowych zwiększa się istotnie podczas marszu z kijkami do 20%. Forma treningu może być łagodna, daje odprężenie lub dynamiczna,która poprawia kondycję fizyczną, ćwiczy wytrzymałość i siłę mięśni.
Chód przy użyciu kijków łagodzi nacisk na stawy kończyn dolnych, plecy są w wyprostowanym położeniu i nie ma napięcia mięśniowego. Kije pomagają w utrzymaniu lepszej postawy, stabilności, równowagi podczas marszu.
Ruch marszu NW angażuje do pracy mięśnie:
- grzbietu- dając plecom większe wsparcie
- rąk, ramion -zapobiega bólom kręgosłupa, niwelując ból karku
- tułowia i klatki piersiowej ? zwiększa rotację górnej części tułowia oraz ruchomość barków i łopatek
- mięśni kończyn dolnych – zmniejsza obciążenie stawów skokowych, kolanowych i biodrowych.
Technika uprawiania NW : w treningu używa się specjalnie do tego zaprojektowane kijki.
Kije czynią sylwetkę wysuniętą do przodu i bardziej wyprostowaną , górna część tułowia pochylona do przodu i w ten sposób uruchamia mięśnie grzbietu zwiększając wsparcie dla pleców .
Kijki zwiększają skuteczność rotacji górnej części tułowia oraz klatki piersiowej, wokół kręgosłupa aktywują ruchomość obręczy barkowej. Marsz z kijkami poprawia ustawienie bioder oraz ułatwia ruch prostowania stawu biodrowego w formie odepchnięcia. Kije pomagają utrzymać na optymalnej wysokości środek ciężkości ciała podczas chodu, co łagodzi moment zetknięcia się pięty z podłożem, kolana poruszają się elastycznie.
Trening NW rozpoczynamy w następujący sposób:
- maszerujemy z kijkami luźno zwisającymi na paskach rękojeści kijka (nie trzymamy ich wcale ) u wyprostowanych wzdłuż tułowia rak.
- po uzyskaniu rytmu marszu łączymy krok z odepchnięciem się kijkiem w tył za pomocą przeciwnej ręki
- opierają się na paskach rękojeści kijka , palce ręki rozluźniają uchwyt rękojeści a górna część tułowia poprzez rotacje w przeciwnym kierunku przyłącza się do wyprostowanej ręki .Nie wysuwamy do przodu dolnej części kijka.
- Podczas gdy ręka jest lekko zgięta, a dolna część kijka jest mniej więcej na tym samym poziomie co ręka przeciwna, kijek wbijamy w podłoże ukośnie pod kątem 60 stopni tak aby znajdował się na wysokości pięty nogi wykrocznej.
Istotnymi czynnikami dającymi komfort uprawiania NW jest dobór odpowiedni obuwia ,ubrania i kijka NW.Obuwie sportowe najlepiej powyżej kostki i na płaskiej podeszwie, ubranie najlepiej z materiałów oddychających. Długość kijka zależy od wysokości ciała i równa się 0.66x wysokość ciała.Najczęściej spotyka się gotowe tabele umożliwiające dobór długości kijków do wysokości.
Uwzględniając siedzący tryb życia współczesnego człowieka najlepszymi formami rekreacji są zajęcia prowadzone na świeżym powietrzu i przez cały rok.
Nordic Walking nie jest to zwykły marsz z kijkami , wymaga zastosowania odpowiedniej techniki podporu i odpychania się od podłoża.
NW ROZWIJA KONDYCJĘ FIZYCZNĄ I ZDROWIE.
Lek.med. Jolanta Siwek
Specjalista medycyny sportowej, dziecięcej i rodzinnej
Poradnia Medycyny Sportowej
ZOZ SALUS Ostrzeszów