Figura Do Odzyskania

Kobiety w ciąży nie powinny spędzać czasu biernie, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Do ogólnych form rekreacji zalicza się pływanie, jazda na rowerze stacjonarnym, callneties lub inna forma gimnastyki dla ciężarnych, joga i spacery.

Pływanie – odciąża stawy kręgosłupa i kończyn, poprawia wydolność i siłę mięśniową. Doskonałą formą rekreacji, którą można uprawiać do końca ciąży jest gimnastyka w wodzie.

Jazda na rowerze stacjonarnym – jest forma rekreacji, kiedy stawy kończyn dolnych są odciążone a intensywność wysiłku można indywidualnie regulować. Jednocześnie miednica jest ustabilizowana.

Gimnastyka – prowadzący instruktor dostosowuje program ćwiczeń do indywidualnych możliwości ciężarnych.

Spacer – to najbardziej uniwersalna forma ruchu, należy spacerować codziennie.

Joga – poprzez głębokie oddechy powoduje rozluźnienie napiętych mięśni, jak również prowadzi do wzmocnienia mięśni kręgosłupa i uelastycznia mięśnie miednicy.
Zawsze należy się skonsultować z położnikiem, nie wszystkie bowiem pozycje w jodze
są wskazane.

Gimnastyka ? dobrze jest przeznaczyć około godzinę dziennie. Wysiłek może być rozłożony w czasie np. jedna sesja ćwiczeń około 10-15 minut. Od 5 miesiąca ciąży niewskazane są pozycje leżenia na brzuchu ,i na plecach.Można wtedy ćwiczyć w leżeniu na boku, w siadzie i na stojąco.

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety, odpowiednio dawkowany ruch ma dobroczynny wpływ na przebieg ciąży i szybki powrót do sprawności po porodzie.

W połogu cofają się zmiany ciążowe i poporodowe. Ćwiczenia usprawniające pomagają szybciej wrócić do wcześniejszej sprawności. Jeśli poród był niepowikłany można rozpocząć ćwiczenia już 24 godziny po porodzie. Zaczynamy od ćwiczeń mięśni metodą Kegla
(25 powtórzeń 4-6 razy w ciągu dnia) oraz głębokiego oddychania przeponowego.
Po trzech dniach można dodać kolejne ćwiczenia. Przy rozstępach mięśni brzucha, wykonujemy przyciąganie rękoma oba mięśnie proste brzucha do siebie. Ćwiczenia powtarzamy kilka razy dziennie. Jeśli rozstępy są zamknięte można rozpocząć napinanie izometryczne mięśni brzucha, stosować wznosy miednicy w leżeniu i naprzemienne zginanie nóg w stawach biodrowych i kolanowych. Po badaniu kontrolnym u ginekologa, zwykle już po 6 tygodniu można rozpocząć ćwiczenia aerobowe, tak jak: spacery, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, aerobik, joga, pilates, kształtujące wydolność fizyczną ogólną . Ćwiczenia Pilatesa poprawiają samopoczucie i nie wymagają dużego wysiłku.

Jednym z najpopularniejszych akcesoriów do ćwiczeń jest duża piłka.

By ciało było w dobrej formie wystarczy ćwiczyć w domu 15 minut dziennie, pływać, zrezygnować z windy i chodzić po schodach.

Podjęcie aktywności fizycznej nie jest jednak zbyt szeroko rozumiane i akceptowane
w naszym społeczeństwie.

Promowanie aktywności młodych matek wpłynie na ich zdrowie oraz zdrowie ich dzieci.
 

Lek.med. Jolanta Siwek
Specjalista medycyny sportowej, dzięcięcej i rodzinnej
Poradnia Medycyny Sportowej
ZOZ SALUS Ostrzeszów